Zaułki Benares

Skraj miasta sąsiadujący bezpośrednio z ghatami nad Gangesem to dzika, brukowana lub błotnista plątanina ciasnych zaułków, które błądzący przechodzień dzielić musi ze spacerującymi zwaliście krowami, pędzącymi od zakrętu do zakrętu motocyklistami, zmierzającymi do szkoły lub wałęsającymi się dzieciakami i wszelkiej maści innymi mieszkańcami.

 

Waranasi od czasu ustanowienia sułtanatu delhijskiego w 1206 roku znajdowało się w rękach rządów muzułmańskich przez ponad 500 lat. W tym czasie co najmniej sześciokrotnie ucierpiało od zniszczeń. W tym zapędom Muzułmanów nie oparły się także dziesiątki czy wręcz setki świątyń obecnych na jego terenie, na których gruzach powstawały nieraz meczety, także teraz celujące minaretami w niebo w licznych rejonach miasta. W rezultacie trudno chyba znaleźć tu budynki starsze niż 200 lat, a więc powstałe już za czasów panowania brytyjskiego w Indiach. Wydaje się jednak, że klucząc wąskimi uliczkami łączącymi szersze, zbudowane zapewne również dopiero przez Brytyjczyków drogi z brzegiem Gangesu można się znaleźć w miejscach, które mogą przypominać dawne Benares, zwane też przez Hindusów Miastem Świateł.

 

Wszystko to po drodze: kierunek guest house sunrise – ghaty

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Indie, Uncategorized i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s