Sarnath

W Sarnath Budda miał wygłosić pierwsze kazanie po oświeceniu. Z tego powodu jest ono dla buddystów jednym z czterech najświętszych miejsc na świecie. W starożytności zbudowali tu liczne klasztory, a król Aśoka zafundował stupę i postawił też piękną kolumnę. Miejsce opustoszało jednak w średniowieczu, kiedy to doszło do całkowitego prawie upadku buddyzmu w Indiach, co wiążę się m.in. z najazdami muzułmanów. Zainteresowanie Sarnath odżyło w I poł. XIX w., gdy przypadkowo odkryto relikwie w rozbieranej na materiał budowlany stupie Dharmaradźika (do teraz zachowały się tylko jej fundamenty). Wkrótce potem miejscem zainteresowali się brytyjscy archeolodzy. Odsłonili pozostałości siedmiu klasztorów i innych budowli. Znaleźli też kolumnę Aśoki z piękną głowicą przedstawiającą cztery lwy. Rzeźba ta stała się później godłem Indii. Brytyjczycy przebadali też wnętrze wysokiej na ponad 30 m stupy Dhamekh (to ta widoczna na zdjęciach). W środku znaleźli zabytki sprzed 1300-1400 lat.

Obecnie Sarnath jest bardzo ładnym parkiem z malowniczymi ruinami nad którymi dominuje stupa Dhamekh. Wokół parku powstają zaś nowe klasztory budowane przez buddystów z całego świata.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Indie, Uncategorized i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Sarnath

  1. Pingback: Sarnath (via Śladami buddyzmu krok pierwszy) « Archeowieści

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s