Crosstown traffic

Samoregulacyjny charakter porządku ruchu po zatłoczonych ulicach miast indyjskiej północy to znana sprawa. Ale też uczestniczyć w pędzącej kakofonii klaksonów, rowerowych dzwonków rikszarzy, pokrzykiwań drobnych handlarzy i warkotu motorów przeciskających się slalomem zatłoczonej jezdni tuk-tuków to w pierwszej fazie adaptacji do zastanych sytuacji wrażenie oszałamiające. Jeśli nauczysz się prowadzić motocykl w Indiach, będziesz sobie radzić na wszelkich nieoznakowanych drogach sześciu kontynentów. Wzmożona przytomność wzrasta wraz ze zbliżaniem się z każdym zamiarkowanym w trosce o życie krokiem do osi jezdni, tudzież jej krawędzi. Długotrwała niepobudliwość względem klaksonu (po ewentualnym powrocie w rodzinne, europejskie strony) murowana.

Przydarzyła nam się z Wojtkiem taka refleksja na temat niewydolności i niewygód polskiej (a zwłaszcza katowickiej) komunikacji miejskiej. Tak sobie pomyśleliśmy czy obecność na ulicach polskich miast takich np. tuk-tuków nie przydałaby się nam – mogłyby służyć jako rodzaj super-taniej, a zwrotnej i przeciskającej się przez miejskie korki taksówki mieszczącej w razie potrzeby nie mniejszą ilość pasażerów niż nasze własne, samochodowe. A z drugiej strony: jeśli Indie pójdą w tym samym kierunku, co Chińczycy, tzn. jeśli podobnie jak u tych ostatnich wzrośnie gwałtownie liczba samochodów na drogach, wtedy szykuje się tu prawdziwa komunikacyjna katastrofa. Już teraz, gdzie większość pojazdów to właśnie trójkołowe tuk-tuki, rowery, skutery, motocykle i riksze, ulice często zapchane są tak mocno, że nie sposób przebyć ich pieszo inaczej, niż przepychając się (dosłownie) i przekraczając zagradzające drogę koła stojących pojazdów, oczekujących na przebycie kolejnego metra.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Indie, Uncategorized i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Crosstown traffic

  1. Anonim pisze:

    Niezly materia! widzimy , ze nie proznujecie! Tak trzymac!my dalej siedzimy na Goa:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s