Groty Adźanty

Groty Adźanty pozostawały przez około tysiąc lat zapomniane. Wykute w bazaltowej skale rzecznego kanionu świątynie ukazały się bowiem oczom polującego w tej okolicy na tygrysy Brytyjczyka, Johna Smitha, dopiero w roku 1819. W ten sposób doszło do ponownego odkrycia buddyjskich grot świątynnych i klasztornych w Adźancie.

Okresy świetności Adźanty przypadały na wieki II-I p.n.e. oraz V-VI n.e. Ich pozostałością jest dziś ponad 30 jaskiń. Wśród nich część wykuta została w okresie, gdy żywa była jeszcze w Indiach nauka i praktyka szkół hinajany. Inne, powstałe w okresie późniejszym, pochodzą już z okresu dominacji szkół mahajany. Stąd wśród rzeźb zdobiących skalne świątynie i klasztorne groty znaleźć można zarówno przedstawienia symboliczne Buddy, o których była już mowa przy okazji wpisu n.t. wielkiej stupy w Sanci, jak i przedstawienia figuralne. Ćaitje to groty wykuwane jako miejsca kultu. Zawierają zazwyczaj w swym wnętrzu centralnie umiejscowione stupy – symboliczne przedstawienia wszechświata. Inne groty mieszczą wihary. W głębi skały wykuty jest wtedy rodzaj prostokątnego dziedzińca, który otacza szereg pomieszczeń mieszkalnych – mnisich cel. Najsłynniejsze jednak są z pewnością malowidła pokrywające ściany pieczar wyciętych w zboczu kanionu rzeki Waghora. Po setkach lat, na zniszczałych już w dużej mierze muralach, wciąż dostrzec można postaci bodhisattwów, mnichów, książąt, motywy z dżatak – opowieści mających zwykle za temat przeszłe żywoty Buddy Śakjamuniego.

Musiało to być za czasów swej świetności, gdy prace prowadzone w Adźancie wspierali finansowo władcy kolejnych dynastii, miejsce tętniące życiem. Niestety, sądzi się, że wraz z ustaniem władzy możnych patronów zostało ono stosunkowo prędko, być może nawet w ciągu dwóch dziesiątków lat, opuszczone. Na tej wysokości Dekanu do zapomnienia o wykutych w bazaltowej skale wulkanicznej świątyniach przyczyniła się roślinność. Prędko zarosła ona pozostawione samym sobie nadrzeczne sanktuaria.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Indie, Uncategorized i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s