Ellora

Po sześciotygodniowych wojażach łapiemy obecnie oddech w Arambol na Goa. Słońce, plaża, czas na pozbieranie myśli i uporządkowanie doświadczeń. 11 grudnia planujemy wyjechać pociągiem na północ, by po jednodniowych wizytach w Agrze i Delhi odlecieć znów ku polskiej codzienności i tym, których w niej zostawiliśmy na długie 7 tygodni.

Ponieważ ostatnim ze stricte buddyjskich miejsc, które odwiedziliśmy podczas pobytu w Aurangabadzie były jaskinie Ellory, zamieszczamy poniżej kilka fotek. Ellora to kompleks, w skład którego wchodzą prócz buddyjskich także świątynie hinduistyczne i dżinijskie. Największe wrażenie robi hinduistyczna świątynia Siwy Kailaśanathy. Jej nazwa wskazuje na górę Kailas w Tybecie – miejsce święte zarówno dla hinduizmu, jak i dla buddystów. Jaskinie buddyjskie to w większości wihary, część z nich wielokondygnacyjna. Znajduje się tu także pojedyncza Ćaitja. W stosunku do rzemiosła grot Adźanty poczyniono tu krok w przód. Tam świątynie wykuwane były we wnętrzu litej skały i w niej, poza zewnętrznymi odpowiednikami fasad, skrywały się. Tutaj, czego najjaskrawszym przykładem jest oszałamiająca swoim ogromem Kailaśanatha, niektóre ze świątyń i klasztorów wycinano także od zewnątrz ze skalnych bloków.

Poniżej kilka fotek z Ellory.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Indie, Uncategorized i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Ellora

  1. luiza pisze:

    A jednak się byczymy na koniec:) szkoda , że nie dotarliście wtedy do Gokarny, poza ciekawymi plażami ominęło was też Tulasi- chyba najbardziej interesujace i wyczerpujące święto jakie widziałam tu przez te te 3 miesiące. Odpoczywajcie i wracajcie cali, my już powoli się wtapiamy w tą bezbarwną, wiecznie ponurą Polskę :(i oczywiście planujemy już kolejne wyprawy :)ciekawa jestem bardzo waszego materiału! do zobaczenia zatem w krótce!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s