Katowice – śladami Buddy przez Polskę

Minęły już z górą trzy miesiące od naszego powrotu z dalekich Indii. Wiele doświadczeń drogi śladami buddyzmu indyjskiego pozostanie niezapomnianych, lecz nie pora tutaj na ich ponowne przywoływanie: zapraszam do lektury starszych postów!

Pora na małe podsumowanie naszej wyprawy. Otóż przede wszystkim udało się dotrzeć do czterech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych związanych z życiem Siddharthy Gautamy – mędrca z rodu Śakjów: Lumbini, Bodhgaya, Sarnath i Kushinagar. Oglądaliśmy współczesne ulice dawnych stolic: Radżgiru (dawna Radżagryha), Patny (niegdyś Pataliputra), a także kipiące życie religijne w dawnym Kasi, mieście światła, zwanym dziś częściej Benares lub Waranasi. Odwiedziliśmy Górę Sępa koło Radżgiru, pod szczytem której Budda miał „wygłosić” słynne kazanie z kwiatem. Podziwialiśmy też pozostałości Nalandy – największego buddyjskiego uniwersytetu swoich czasów. Widzieliśmy kamienne groty świątyń i klasztorów Adżanty oraz Ellory. W efekcie udało się zgromadzić całe godziny materiału filmowego oraz setki fotografii. Po przyjeździe stanowią one pożywienie dla wspomnień, ale też materiał, który będzie wymagał dalszej pracy. Nie zdołaliśmy osiągnąć kilku innych, tylko nieco mniej ważnych dla buddyzmu indyjskiego miejsc, jak Wajsiali, Śrawasti czy Sankasia. Być może uda się jednak braki nadrobić, bo w planach kolejne wyprawy w Azję. Najbliższa będzie wyprawą do Indochin, przez Tajlandię do zapomnianej niemal przez świat Birmy, której nazwę rządząca w kraju junta wojskowa przemianowała na Myanmar.

Ale do wyjazdu zaplanowanego na koniec października jeszcze mnóstwo czasu! Zanim do niego dojdzie, wypadnie piszącemu te słowa zdążać śladami buddyzmu także po polskich drogach – przy okazji zbierania materiałów na rzecz „Przewodnika po buddyzmie w Polsce” (tytuł roboczy). Dlatego w najbliższych miesiącach pojawiać się będą posty opisujące polskie ośrodki buddyjskie, toczące się w nich życie, spotkania z nauczycielami i praktykującymi.  Inspirującym jest fakt, że (przynajmniej zdaniem niektórych obecnych przedstawicieli polskich buddystów) historia buddyzmu w Polsce rozpocząć się miała właśnie na Śląsku, w Katowicach (sic!), około 40 lat temu. Jestem ciekaw czy informację tą uda się potwierdzić! Poza opisem krajowych doświadczeń od czasu do czasu zaplanowałem post opracowany z wykorzystaniem materiałów przywiezionych z wyprawy do Indii i Nepalu.

Poniżej kilka zdjęć z Katowic po naszym powrocie – jakże tu inaczej! Rozwalany dworzec PKP, oszronione krzewy przy klatkach schodowych i twarze spoglądające z fasad katowickich kamienic.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polska, Uncategorized i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Katowice – śladami Buddy przez Polskę

  1. Laurahuta pisze:

    Cóż może powiedzieć taki agnostyk jak ja – tak niewiele pozostało na świecie pasji. A konglomeratu pasji z poszanowaniem czytelnika i wrażliwością to już chyba ze świecą szukać – tutaj świeca się przydała.
    Szacunek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s