Śladami buddyzmu przez Polskę: Warszawa, Szkoła Zen Kwan Um

Szkoła Zen Kwan Um w Polsce znajduje się w Falenicy, peryferyjnej, sąsiadującej z lasem dzielnicy Warszawy. Mistrz Seung Sahn, po tym jak zrezygnował z pozycji sławnego nauczyciela, jaką cieszył się w Korei i Japonii, i wyjechał nauczać w USA, założył na całym świecie ok. 100 ośrodków, w których praktykuje się buddyzm zen (a właściwie sôn) wedle koreańskiej tradycji. Jednym z nich jest ten warszawski. Jego życiem kieruje Bon Shim Soen Sa Nim (Aleksandra Porter), która jest jedyną mistrzynią zen mieszkającą na stałe w kraju (w Polsce brak także innych mistrzów zen :)). Jest osobą związaną ze Szkołą Kwan Um i dharmą Dae Soen Sa Nima Seung Sahna od samego początku, gdy Mistrz zawitał do Polski po raz pierwszy, wiosną 1978 roku. Wtedy zawiązała się grupa osób gotowych kontynuować praktykę zgodnie z jego wskazaniami. W ten sposób powstała u nas druga sangha buddyjska. Wcześniej istniała sangha katowicka praktykująca zgodnie ze wskazaniami Rosiego Philipa Kapleau, rok później zaś Polskę odwiedził Lama Ole Nydahl, co pociągnęło z kolei za sobą  powstanie sanghi praktykującej zgodnie z tradycją tybetańską. Wpierw główny ośrodek polskiej Szkoły Zen Kwan Um znajdował się w prywatnym domu w Przegorzałach pod Krakowem, dopiero później przeniesiono go do Warszawy. Oprócz głównej świątyni Do Am Sah w Falenicy funkcjonuje także 5 innych ośrodków (w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Opolu i w Katowicach) i kilka grup praktykujących w różnych miastach rozsianych po całym kraju.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

link: Szkoła Zen Kwan Um w Polsce

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Polska i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Śladami buddyzmu przez Polskę: Warszawa, Szkoła Zen Kwan Um

  1. raj pisze:

    Trochę czasu upłynęło od opublikowania tego wpisu, więc może zaktualizuję informacje 🙂
    Mamy już w Polsce drugiego mistrza zen – jest to Joeng Hye Soen Sa Nim (Andrzej Piotrowski), i on właśnie obecnie jest nauczycielem prowadzącym ośrodka w Falenicy. Sama świątynia zmieniła natomiast nazwę z Do Am Sah na Wu Bong Sa, dla upamiętnienia zmarłego w 2013 mistrza zen Wu Bong Soen Sa Nima, pierwszego ucznia Seung Sahna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s