Bangkok: Wat Pho

We wnętrzu Wat Pho, jednej z największych atrakcji turystycznych Bangkoku, a także jednego z ważniejszych miejsc pielgrzymek buddystów z całej Tajlandii, skrywa się posąg leżącego Buddy. Gigant długi na przeszło 45m, wysoki na 15, ledwo mieści się we wnętrzu świątyni, ściśnięty pomiędzy podtrzymującymi strop, prostopadłościennymi kolumnami. Niezamierzona metafora sytuacji buddyzmu w królestwie Syjamu? Ciasnota zewnętrznych ścian odgradzających spoczywającego Buddę od świata skrywa we wnętrzu niezwykłe bogactwo tej religijnej tradycji. Obrazują je kolorowe malowidła pokrywające całkowicie wysokie ściany i kolumny: kwietne arabeski, kolorowe postacie mnichów, bóstw, tancerek, wojowników. Pokryty złotem posąg przedstawia Buddę tuż przed odejściem w parinirwanę, przed śmiercią, potocznie mówiąc. Ogromne stopy leżącej postaci od spodu rzeźbione są w 108 symboli. W jednej z wersji wyjaśnienia ich znaczenia, którą usłyszałem od napotkanego Taja, symbole prezentują nadzwyczajne cechy Buddy Śakjamuniego, cechy szlachetnego (wielkiego) człowieka, z którymi miał się narodzić książę Siddhartha – przyszły nauczyciel ludzkości. Inna jeszcze wersja (tym razem z ust Birmańczyka) mówi, że symbole odnoszą się do poprzednich żywotów Buddy, opisywanych w dźatakach. Jeszcze inna, że to symbole, które wskazują wprost na Buddę Śakjamuniego. Oczywiście żadna z tych wersji wyjaśnienia znaczenia symboli pokrywających podeszwy stóp spoczywającego Buddy, zwłaszcza zaś ostatnia, nie wyklucza pozostałych.
Zewnętrza Wat Pho nie mogliśmy podziwiać ze względu na trwające prace renowacyjne. Pobliskie zabudowania skrywają m.in. sekrety tradycyjnej medycyny syjamskiej, w tym leczniczego masażu. Trwanie tej dawnej tradycji zawdzięczamy jednemu z wcześniejszych królów obecnej dynastii, którego interwencja miała ocalić ją od zagłady. Za plecami posągu, wzdłuż ściany ustawione jest 108 mis z brązu, dźwięczących od wrzucanych monet. Istnieje przekonanie, że składane tu ofiary przyniosą darczyńcy powodzenie, szczęście.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Wat Pho, znany też jako Świątynia Spoczywającego Buddy (pełna oficjalna nazwa: Wat Phra Chettuphon Vimon Manghalaram Ratchaworamahawihan) to jedna z najstarszych i największych zarazem świątyń Bangkoku. Powstała jako rekonstrukcja wcześniejszego przybytku istniejącego na tym samym miejscu – Wat Phodaram. Zanim jednak powstała miało się w tym miejscu znajdować centrum nauczania i praktykowania tajskiej medycyny, w tym masażu. Istniały także rzeźby przedstawiające pozycje jogiczne. Twierdzi się, że posąg wielkiego spoczywającego Buddy pochodzi z Ayutthaya (z Wat Si Sanaphet), gdzie doznał zniszczenia z rąk Birmańczyków, którzy zresztą położyli swymi najazdami kres królestwu Ayutthaya, dali zaś początek kolejnemu okresowi w historii Syjamu. Pierwszy władca nowej dynastii Chakri, Rama I (1782-1809), miał zebrać fragmenty zniszczonego przez birmańskich najeźdźców posągu, aby wbudować je w gigantyczną rzeźbę, która wypełnia wnętrze Wat Pho do dziś. W ciągu ponad 200 lat sam Wat Pho oraz całość świątynnego kompleksu wokół poddawano wielu renowacjom, rozbudowom i rekonstrukcjom. Wśród ważniejszych znalazły się zmiany zaprowadzone z inicjatywy króla Ramy III (1824-1851). To jemu zawdzięczamy obecność licznych murali przedstawiających ludzkie postaci. Towarzyszą im tablice, na których spisano medyczne pouczenia odnoszące się do konkretnych partii ciała. W sąsiedztwie znajduje się niewielki ogród, a w nim drzewo bodhi wyrosłe z gałązki pochodzącej z drzewa rosnącego w Bodhgaya w Indiach, gdzie Budda miał osiągnąć oświecenie. Na terenie całego kompleksu znajduje się przeszło tysiąc wizerunków Buddy, w tym także pochodzące z Ayutthaya i Sukhotai. Ściany jednej z Wihar w obrębie kompleksu porkryte są muralami przedstawiającymi sceny Z Ramaken – tajskiej wersji Ramajany. Część kompleksu służy za mieszkanie mnichów, inna za szkołę.

Obecnie kompleks Wat Pho wskazywany jest jako najstarszy publiczny uniwersytet Tajlandii, gdzie studiowano medycynę i tradycyjne techniki masażu, posiłkując się licznymi muralami i rzeźbami.

Ponoć ostatnie renowacje, którym był poddawany kompleks miały miejsce w 1982. Ale i obecnie całość zewnętrznych ścian Wat Pho pokrywają rusztowania…

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Tajlandia, Uncategorized i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Bangkok: Wat Pho

  1. Luis&Lukas pisze:

    Jak tam stoicie z wizami?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s