About

Witajcie na blogu „Śladami buddyzmu”!

Blog spełnia kilka różnych funkcji. Pierwszą jest bycie zapisem doświadczeń związanych z podróżami, które mają na celu zebranie materiałów dokumentacyjnych na temat buddyzmu w jego azjatyckich formach. Wydaje się, że śladami Buddy na rozmaite sposoby podąża wielu (coraz więcej?) ludzi Zachodu. Wielość ich dróg i zróżnicowany stopień zaangażowania w rozumienie czy praktykowanie tego, co wynika z buddyjskich nauk daje pełne spektrum możliwości – od powierzchownej fascynacji kolorową egzotyką, przez zainteresowanie rozmaitymi elementami inspirowanej buddyzmem, czy też bardziej „po prostu” buddyjskiej kultury, na bezdennych głębiach duchowych poszukiwań kończąc. W każdym razie wydaje się, że tak czy inaczej pojmowany buddyzm staje się z wolna integralną częścią także i naszej, zachodniej kultury. Dlatego kilka lat temu zrodził się pomysł, aby wejrzeć do wnętrza tego kulturowego fenomenu, na ile to możliwe, od strony jego źródeł.

Gdy udało się znaleźć sponsora na sprzęt potrzebny do wykonania materiału filmowego, realizacja pomysłu nabrała znamion wykonalności. Szczególnie, że niemało u nas osób zainteresowanych tematyką, zarażonych bakcylem azjatyckiej włóczęgi, no i mogących stworzyć zespół zdolny do realizacji nie byle jakiego przedsięwzięcia. Zespół taki zawiązał się w Katowicach i Siemianowicach. Tak więc, jak na razie, rozpoczęło się gromadzenie materiałów filmowych, dokumentacji fotograficznej etc. W planach: realizacja filmu o roboczym tytule „Śladami buddyzmu”. Póki co, poza wspomnianym sponsorem, wspierają nas: Śląskie Towarzystwo Buddyjskie, OM Studio, Grupa Twórcza „O Co Chodzi”, a także mnóstwo przyjaciół i znajomych, a wreszcie, last but not least, rodzina. Wszystkim im składam tutaj serdeczne podziękowania.

Szukamy ciągle sponsorów, którzy byliby zainteresowani udzieleniem nam pomocy, potencjalnych dystrybutorów, źródeł finansowania pozwalających na możliwie niezależną kontynuację ambitnego projektu…

Drugą funkcją bloga jest relacjonowanie doświadczeń drogi, którą przychodzi przebywać ze względu na założony cel – dla naszych rodzin, przyjaciół, znajomych, a może i osób zainteresowanych jego realizacją, ku czemu zmierzać ma cała przygoda. Stąd posty nie są poświęcone wyłącznie tematyce buddyjskiej – miejsca, ludzie, zdarzenia, a także zmiany, które zachodzą wewnątrz każdego, kto przemierza nieznane jeszcze sobie szlaki to esencja podróżowania, niepomijalny smak tego, co przemija.

Na razie mamy za sobą jedną, pierwszą wyprawę zorganizowaną w powiązaniu z założonym celem – głównie do Indii Centralnych, ale i w granice Nepalu, a także w kierunku południa Dekanu. Większość tej podróży odbyłem tylko w niezastąpionym towarzystwie Wojtka, który też jest autorem kilku zamieszczonych na blogu postów, a potem i innych przyjaciół… W perspektywie są kolejne wyprawy. Indochiny i Cejlon to miejsca, gdzie zadomowiona jest najbardziej rdzenna forma buddyzmu – therawada. Inne główne strugi tego dwuipółtysiącletniego nurtu płyną na Dalekim Wschodzie i w obszarach oddziaływania kultury tybetańskiej. Tak więc planów jest dość na zorganizowanie niejednej jeszcze dalekiej wędrówki – na wypełnienie niejednego żywota, jak mawiają niektórzy ; ).

Ale i w domu, w Polsce nie zabraknie możliwości zbadania jakimi drogami przesłanie Buddy Śakjamuniego trafia na ulice i w serca. Historia jego obecności w naszym kraju sięga już kilkudziesięciu lat, a zaczęła się, o ile mi wiadomo, właśnie w Katowicach. Stąd będzie pewno niejedna okazja, aby zdać sprawę z prób realizacji kolejnego pomysłu – zebrania materiałów potrzebnych do stworzenia „Przewodnika po buddyzmie w Polsce”.

Mam na imię Jacek – odwiedzajcie blog, piszcie w komentarzach co o nim myślicie, a jeśli znacie lub możecie się podzielić kontaktem z kimś, kto mógłby wesprzeć umiejętnościami lub finansami realizację pomysłu zrobienia filmu poświęconego buddyzmowi, albo też napisania książki poświęconej jego obecnej kondycji i rozwojowi w naszym kraju, dajcie znać. Zainteresowanym chętnie udzielę bardziej szczegółowych informacji.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s